NP kŕmenie
Silážovanie do vakov sa v Nemecku, nezávisle od formy a veľkosti závodu, v posledných rokoch dobre etablovalo. Napriek tomu neexistujú doposiaľ žiadne výskumy zamerané na vlastnosti, ktoré by dobrá fólia mala vykazovať, aby spĺňala všetky požiadavky. Dr. Olaf Stenhöfel, zo Saského krajinného ústavu pre poľnohospodárstvo, Dr. Udo Weber, BAG Budissa Agroservice GmbH a Siegried Meise, Rheinische Kunststoffewerke AG, robia výskumy zaoberajúce sa kvalitou silážnych vakov.
Ešte pred pár rokmi nezohrávalo silážovanie krmív do fóliových vakov takmer žiadnu úlohu. To sa netýkalo iba poľnohospodárskej praxe, ale aj výskumu.
Dnes sa vo viac ako 20-tich európskych krajinách utláča do vakov štyri až päť miliónov ton najrôznejších silážnych krmív. Tento vývoj bol sprevádzaný množstvom vedeckých projektov, u ktorých boli dosiahnuté výrazné užitočné poznatky.
To že tento spôsob silážovania bol tak dobre prijatý, je na jednej strane zásluha nízkych investičných nákladov na tonu siláže - na druhej strane vďaka rýchlej amortizácii – aj vďaka nízkemu investičnému riziku. Okrem toho, a to je ešte dôležitejšie, vykazuje silážovanie do vakov radu garbiologických predností: už neexistuje aerobná fáza plnenia, vzduchové uzavretie je vykonávane bezpečne a rýchle, rozhrania sú zreteľne menšie, straty oproti spôsobu silážovania do silážnych žľabov sú takmer polovičné. Čo sa preukázalo nielen pri tráve, lucerne alebo silážnej kukurici, ale aj pri vlhkých koncentrátoch, ako napríklad vlhká kukurica alebo obilniny, stlačené rezky cukrovej repy, pivovarskej mlátke alebo liehovarských výpalkoch.